Медіація: модний тренд чи сучасна потреба?
27.08.2021
В серпні 2021 року в Одесі відбувся міжнародний форум "Медіація та право", у якому взяли участь медіатори, адвокати, судді, міжнародні експерти. На форумі обговорювалися перспективи розвитку медіації в Україні, необхідність ухвалення профільного закону. Міжнародні експерти Ради Європи поділилися досвідом ефективного застосування медіації для вирішення спорів у країнах Європи.
На міжнародному форумі «Медіація та право» національні експерти разом із міжнародними партнерами обговорили основні стратегії та перспективи розвитку медіації в Україні.
Для довідки: одна з технологій альтернативного врегулювання спорів за участю третьої, нейтральної, неупередженої сторони, яка не зацікавлена в даному конфлікті, — медіатора, який допомагає сторонам розробити певну угоду щодо спору, при цьому сторони повністю контролюють процес прийняття рішення щодо врегулювання спору та умови його вирішення. Використання посередників для вирішення спорів відзначається з давніх-давен, історики відзначають подібні випадки ще в торгівлі фінікійців і у Вавилоні. В Стародавній Греції існувала практика використання посередників (proxenetas). Римське право, починаючи з кодексу Юстиніана (530—533 н. е.), визнавало посередництво. Римляни використовували різні терміни для позначення поняття "посередник" - internuncius, medium, intercessor, philantropus, interpolator, conciliator, interlocutor, interpres, і, нарешті, mediator.
У деяких традиційних культурах до посередника ставилися з особливою повагою і шанували поряд із жерцями чи вождями племені.
Медіація , в її сучасному розумінні почала розвиватися в другій половині XX століття, насамперед, у країнах англо-саксонського права - США, Австралії, Великобританії, після чого почала поширюватися і в Європі. Перші спроби застосування медіації, як правило, стосувалися вирішення спорів у сфері сімейних відносин. Згодом медіація здобула визнання при вирішенні широкого спектру конфліктів та спорів, починаючи від конфліктів у місцевих спільнотах і закінчуючи складними багатосторонніми конфліктами у комерційній та публічній сфері.
Медіація в Україні
На сьогоднішній день в Україні немає профільного закону, який регулює процедуру медіації та встановлює вимоги до медіатора/ оПерший профільний законопроект було зареєстровано у Верховній Раді ще у 2010 р. До 2021 р. було зареєстровано ще 14 законопроектів, але жодного з них так і не було ухвалено.
Тим часом відсутність нормативного врегулювання не перешкоджає ефективному застосуванню медіації в Україні, оскільки медіація дійсно працює і допомагає вирішувати спори набагато швидше і більш якісніше.
Європейський досвід застосування медіації свідчить, що медіація загалом може значно розвантажити суди. Наприклад, в Англії та Уельсі перед судовим розглядом справи сторони зобов'язані зустрітися з медіатором хоча б раз. В Італії через перевантаженість судової системи медіація є обов'язковою у земельних спорах, сімейних спорах, спорах з комунальними службами та спорах з оренди майна. У Німеччині також із окремих категорій справ попередня медіація є обов'язковою. Подаючи позовну заяву до суду, адвокат має подати також документ, що підтверджує попереднє звернення сторін до медіатора з метою врегулювання спору. У Словенії при виборі медіації як способу вирішення спору сторони отримують право на податкові кредити. У Португалії функціонує державна служба, яка надає послуги медіації. У Туреччині на базі шести судів за підтримки Міністерства юстиції працюють медіатори в окремих категоріях справ.
Медіація завжди краща ніж судовий процес,, оскільки вона значно економить ресурси, як матеріальні, так і моральні, які несуть сторони при судових розглядах. Крім того, сторони у процесі медіації, при підготовці загального рішення мають можливість впливати на результат, можуть реалізувати свої інтереси, відобразивши їх у медіаційній угоді. Виконання медіаційних угод набагато ефективніше та результативніше, ніж виконання рішень судів. На практиці до 85% медіаційних угод виконуються сторонами добровільно.
Докладніше: yur-gazeta.com/golovna/mediaciya
Що таке медіація?
Медіація завжди краща ніж судовий процес?
Як законодавчо регулюється медіація України?
-
Харків, пр-т Науки, 27-Б (БЦ Капіталіст, м. Ботанічний сад) ст.метро Ботанічний сад / Шевченківський (Дзержинський район)
-
7 днів на тиждень, з 8:00 до 20:00